top of page
  • Yazarın fotoğrafıBusemsi Biri

Hisler : Neler yaptım ?

Herkese selam ! Kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Psikiyatristimin sıkça söylediği bir cümle var. 'Buse an da kalmalısın.' Yani demek istediği o an ne düşünüyorsam ve kaygılanıyorsam , hangi düşünce beni panik atağa ya da daha fazla anksiyetik düşünceye itiyorsa benim de onları bir kenara itip başka bir şeye dikkatimi vermem gerek. O andan bir şeye. Örneğin kitap okuyorsam okuduğum her cümleye her kelimeye odaklanmam gerek , havuzda yüzüyorsam suyun vücudumda hissettirdiği huzura odaklanmam gerek , yemek yapıyorsam hangi malzemeyi ne kadar kullanacağıma odaklanmam gerek. Peki ya hiçbir şey yapmayıp öylece oturduğumuz bir anda başımıza gelirse ? İşte o zaman yattığınız yerden kalkın ve çevrenize bir bakın. Neler yapabilirsiniz? Bir kitap okumak , ertesi gün giyeceğiniz kıyafeti hazırlamak , odanızı düzenlemek vb.. Dikkatinizi kafanızdaki gerçek dışı olan düşünceden , vücudunuzun verdiği gerçek dışı alarmdan uzaklaştırmak için o an ne yapabileceğinize odaklanın ve o şeyi bulun. İlk başta işe yaramıyor diye düşüneceksiniz. Her ne yapmaya karar verdiyseniz durmayın , yapmaya devam edin. Bir süre sonra odaklandığınızı anksiyete atağının ya da panik atak krizinin geçtiğini anlayacaksınız. Hatta kendinize şu soruları soracaksınız.

Kaç dakikadır bu işle uğraşıyorum?

Atağım ne zaman geçti?

Farkına bile varmayacaksınız nefesinizin normal düzenine geri döndüğünü , terlemelerinizin geçtiğini.. Bu durumdan güç alacaksınız ve bir daha aynı şeyleri yaşadığınız zaman ne yapacağınızı biliyor olacaksınız. Unutmayın insan bilinmezlikten , bilmediği şeylerden korkar. Artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Eğer ilk denemenizde başarısız olursanız sakın umutsuzluğa kapılmayın. Unutmayın ki bu zorlayıcı bir süreç ve önemli olan ne zaman o süreci atlattığınızdan çok o süreci atlatmış , atlatacak olmanız.


Birkaç ay öncesindeki gecelerimi anımsıyorum şu anda. Abartısız her gece rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunu , en yakın arkadaşım Dilara'yı nasıl bunalttığımı hatırlıyorum. Ne yapmam gerek ? Geçmiyor? şeklinde sonu gelmeyen bir sürü mesaj ile kendisini çok uzunca bir süre darladım. Kendisine bu durumlara çok profesyonelce yaklaştığı için teşekkür etmek istiyorum. Beni destek almaya ittiği için de ayrıca teşekkür ediyorum. Her neyse o gecelerden birine geri dönüyorum. Saat 00:00'ı geçmiş yatağımda sırt üstü uzanmış karanlık odamda uyumaya çalışıyorum ama uyumamı engelleyen bir heyecan , gerginlik hakim vücudumda. Kendimi güvende hissetmiyordum kendi evimde , kendi odamda , kendi yatağımda. Hatta daha fazlası derin derin nefesler alıyordum sanki aldığım hiçbir nefes bana yetmiyormuş da bir şey göğüs kafesime doğru baskı yapıp nefes almamı engelliyormuş gibi. Sanki uyanıkken karabasan gelmiş gibi ve derin bir nefes alarak yatağımda oturur pozisyona geldiğimi hatırlıyorum. Ne zaman geri uzansam aynı huzursuzluk devam ettiği için ayaağa kalkıp gezinmeye karar veriyorum. Kış aylarında olmuştu bu anlattıklarım ve hava da bir hayli soğuktu. Sıcak yataktan kalkıp soğuk zemine bastığımda gelen üşüme hissinin vücudumda ufak çaplı bir şok etkisi yarattığını bir anda bütün odağımın üşüyor olmama kaydığını birkaç dakika sonra fark etmiştim. Vücuduma şok etkisi yaratmadan kendi irademle başka bir şeye odaklanmayı tamamen öğrenene kadar bu şok etkisiyle atakları aşma çabama devam ettim. Yalan söyleyemem ne kadar sağlıklı ya da ne kadar sağlıksız bilmiyorum ama işe yaramıştı. Neyse ki kısa bir sürede kendi irademle bu atakları geri plana atmayı başardığım için vücudumu her gün şoktan şoka sokmama gerek kalmadı :)


Diyeceğim o ki beyninizdeki her düşünce aslında sizin kontrolünüzde. Sadece bazen kontrol sizin elinizde olmuyor gibi hissettiriyor size bu anksiyetik düşünceler. O an hemen başka şeyler yapmaya , odaklanmaya çalışın. Onu yenebilecek zihinsel güce sahip olduğunuzu sakın unutmayın. Beyin denen bu organ tahmin ettiğinizden hatta bence bilinenlerden bile daha güçlü ama bu güçlü organı kontrol etme gücüne sahip olan da daha güçlü olan bizleriz. Hiçbir düşünceye yenilmeyin ve bu tarz ataklar yaşıyorsanız kendi taktiklerinizi kendiniz yaratmaya çalışın. Zamanla işe yaradığını göreceksiniz.Sevgiyle kalın ...

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page