top of page
  • Yazarın fotoğrafıBusemsi Biri

Hisler : Aşk ve Kaygı 2

Herkese selam!

Kaldığımız yerden devam edelim. Benim gibi anksiyete ile mücadele ediyorsanız sağlıklı bir ilişki yürütmek gerçekten çok zorlayıcı olabiliyor. Özellikle geçmiş ilişkilerdeki talihsiz olaylar ya da çevrenizdeki ilişkiler hatta bazen aile içindeki talihsizlikler bile tetikleyici özelliklere sahip olabiliyor.


Beni gerçekten seviyor mu?


Benimle ilgili gelecek planları var mı?


Bana yalan mı söylüyor?


Beni aldattı mı?


Bu sorular ve türevleri kafanızda dönüp durabiliyor. Örneğin son zamanların popüler olayı gece yarısından sonra "Seni seviyorum." mesajı almak. Aslında çok masumane duran bu mesaj toplumsal bir önyargı haline getirildi. Gece uykunuzdan uyanıyorsunuz ve sevgiliniz hakkında düşünmeye başlıyorsunuz. Sabah uyandığında mutlu olsun diye masumca bir seni seviyorum mesajı gönderip yatıyorsunuz ve sabah uyandığınızda bir şey mi oldu dercesine alttan alttan tuhaf imalarda bulunan sevgilinizin mesajları ile karşılaşıyorsunuz.. Böyle düşününce pek hoş gelmedi değil mi? Başka bir örnekten devam edelim. Bazen iyi günümüzde olmayabiliriz , kendi içimizde sorunlar yaşarız , genelde kendimizle ilgili sorunlar ve istemeden de olsa bunu ilişkimiz olan yani gün içinde belki de en çok diyalog halinde olduğumuz insana yansıtabiliriz. Dediğim gibi sorunlar tamamen kendimizle alakalı sorunlar. Evet sevgili okurum işte o bomba sorular geliyor.


İstemeden seni üzecek bir şey mi yaptım ?


Benimle ilgili bir sorun mu var ?


Neden bana soğuk davranıyorsun?


Sonuca odaklanalım aslında sizinle hiçbir alakası yok..

İlişkilerde belli bir dozda kaybetme korkusunun olmasını her zaman doğru bulmuşumdur. Fazla rahat olmak karşınızdaki insanı kaybetmenize sebep olabilir. Fakat dediğim gibi dozunda. Eğer karşınızdaki insanı bunaltacak derecede bir paranayaklık göstermeye başlarsanız bunun sonucu kötü olabilir.

Anksiyetenin sizin üzerinizde oluşturduğu kötü hisleri partnerinizle paylaşmanızı tabiki bunu güzel bir dille sakince yapmanızı söyledim. Şimdi de biraz karşı taraftan bahsedelim. Kız arkadaşınız , erkek arkadaşınız hiç fark etmez anksiyeteye sahip olan partnerinizi ele alalım. Eğer size düşüncelerini güzelce dile getirmeyi tercih etmişse lütfen onu dinleyin ve elinizden geldiğince rahatsız olabilme ihtimali olan hareketleri yapmamaya çalışın. Aşk fedakarlık isteyen bir duygudur. İlişkide alacağınız büyük sorumluluklardan biri ise fedakarlıktır. Tabii partneriniz size sorunlarından ve rahatsızlıklarından bahsettiğinde 'tamam dikkat ederim' diyip geçmeyin. Onu anladığınızı güzel bir dille ifade edin. Rahatsızlık duyduğu hareketlerinizin ya da söylemlerinizin altında yatan gerçek sebebi ona güzel bir dille açıklamaya özen gösterin ve konuşmanın sonunda mutlaka şu cümelyi de eklemeyi ihmal etmeyin 'Aklına takılan başka bir sorun ya da problem var mı? Bu tarz yanlış anlaşılmalar olmasını istemem ve eğer rahatsız olduğun bir durum tekrar istemeden yaşanırsa benimle rahatlıkla paylaşabilirsin.' Bunu partnerinize söylerseniz ve samimiyetinize inandırırsanız emin olun her rahatsız hissettiğinde içine atıp bire on katmak , daha fazla paranoyaklık göstermek yerine sizinle sorununu paylaşmayı tercih edecektir. Ayrıca gerçekten çok hoş bir davranış.. Bu şekilde anlattığımda zor geldiğini ve sorumluluk duygusu içine ağır bir şekilde girdiğinizi tahmin edebiliyorum ama dediğim gibi aşk fedakarlık isteyen bir duygudur ve aslında bu söylediklerimin çoğu zaten bir ilişkide olması gereken sağlıklı iletişim başlığı altındaki durumlar diye düşünüyorum. Unutmayın ki partnerinizin kafasındaki bu düşünceler onun isteği doğrultusunda oluşup , beslenmiyor. Ona ağırlık olmak yerine yardımcı olun. Hatta en büyük destekçisi olun ki sizinle rahatsızlıklarını paylaşırken aklından 'acaba?' sorusu geçmesin.


Duygusal ilişkiler genel olarak fazlasıyla zorken anksiyeteye sahip olmak ve anksiyeteye sahip biriyle ilişki içinde olmanın zorlukları var evet ama kolaylıkları birlikte oluşturmak ve bunları birlikte aşmak da sizin elinizde. Unutmayın bu düşünceler sizin keyfi olarak kafanızda kurduğunuz düşünceler değil ama hep söylediğim gibi zihinsel gücünüzü farkına vardığınız zaman anlıyorsunuz ki güç sizin elinizde. O gücü keşfedin.


Sevgiyle kalın..

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page