top of page
  • Yazarın fotoğrafıBusemsi Biri

Hisler : Body Shaming 2

Herkese selam ! Body Shaming hakkında ikinci yazımız ile karşınızdayım. Öncesinde nasıl zorbalıklar gördüğümü ve bu zorbalıkların benim üstümde nasıl psikolojik baskı oluşturduğunu anlatmıştım. Şimdi ise bütün bunlarla nasıl başa çıktığımı ya da çıkmaya çalıştığımı anlatacağım bölümdeyiz. Öncelikle fiziksel özelliklerime göre kendime bir tarz edindim. Birçok kez klişeleri sevmediğimi belirtmiştim bu yüzden modaya uymadım. Kendi modamı oluşturdum. Esmer olduğum için kızıl saç renginin bana uygun olmayacağını söyleyenlere inat şu an olduğu gibi uzunca bir süre kızıl saçtan devam ettim. Kısacası önce bana uygun olan tarzı yakalamaya çalıştım. Aynaya baktığımda benim nasıl iyi hissettiğimi konu ne olursa olsun birinci sıraya koydum. Zaten sonrasında devamı takır takır geldi. Aynaya baktığımda karşımdaki Buse'yi beğendim ve kendimi sevmeye başladım. Çevremdekiler beni egoist olarak adlandırıyor bazen.. Aslında sadece herkesin yapması gereken şeyi yapıyorum be kendimle iyi anlaşıyorum , kendimi seviyorum. Kendimi bulmaya çalıştığım bu süreçte insanların söyledikleri umrumda olmadı. Konuşanlar oldu , eleştirenler fakat umursamadan kendi tarzımla devam ettim yaşantıma. Hala daha var eleştirenler.. İnanır mısınız esmer olduğum için ya da kızıl saçlı olduğum için beyaz renk giydiğimde eleştirenler bile oldu.. Hepsinden öte daha bugün bile tayt ile dışarıya çıktığımda yaşlı bir amca duyabileceğim bir tonda ' O kiloya o kıyafet olmuş mu hiç ya?' diye bir yorumda bulundu. Dönüp bir şey söylemek üzereyken beyefendinin yanındaki sevgili eşi ' sen kendi kardeşlerine bak' diye bir çıkışta bulundu ve gülmeden edemedim. 🤭 O an benim üzerimden yapılan bir eleştiri tatlı bir yaşlı çift kavgasına dönüştü. Aslında burada çok önemli bir nokta var. Konu tanımadıkları belki de daha önce hiç görmedikleri bendim , fiziğim , giyim tarzım ama birden bire tek bir cümle ile beni unutup kendi ailevi durumlarına geri dönüş yaptılar ve ben bu eleştiriyi kafama takıp günlerce düşünsem bile belki de onlar benimle ilgili bir daha asla konuşmayacak. Kilit nokta ve işin tuhaf şekilde trajikomik kısmı bu. Siz insanların düşüncelerini fazla umursayıp günlerce onların sizinle ilgili olan düşüncelerine kafanızda fazladan mesai harcarken onlar tek bir cümle ile sizi ve size yaptığı eleştirileri unutabiliyorlar. O yüzden siz de onları boşverin gitsin.


Anlayacağınız olay tamamen kendinizi sevmek ile başlıyor. İşin başlangıç noktası da , kilit noktası da bu. Nasıl yapabilirim diye soracak olursanız dediğim gibi kendi tarzınızı oluşturmayı deneyin. Yüz şeklinize yakıştığını düşündüğünüz saç kesimi ya da kendinize yakıştırdığınız saç rengi , içinde kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetler.. Unutmayın bunları yaparken çevremizdeki insanları değil kendimizi memnun etmeye çalışıyoruz. Her şeyi kendimiz için yapıyoruz. Özgür bir dünyada yaşıyoruz. Özgür olmak en doğal insani hakkımız , dilediğimiz gibi giyinir , dilediğimiz gibi yaşarız. Kimsenin kararlarınıza karışmasına izin vermeyin ve siz sormadan yorum yapan , eleştiren ya da kendince tavsiye veriyorum adı altında size zorbalık yapmaya çalışan insanlara da tek bir cevabınız olsun. 'Sana fikrini sormadım?'.


İnsanlar ne der diye düşünerek hareket etmeyin. Instagram paylaşımları yaparken hâla attığım storyleri gören bazı insanlara denk geldiğimde kendimi tedirgin hissediyorum. Hatta bazen o kişilere storylerimi gizleme isteği bile geliyor.. ama bu sefer hayır. Kendimi bir şekilde frenlemeyi başarıyorum. Kimin ne düşündüğü kimin umrunda. Sonuçta burada yaşadıklarımı , düşündüklerimi özgürce insanları kırmadan dile getirme hakkına sahibim değil mi? Yaptığım tam olarak bu , bu işi yaparken amaçladığım , beklediğim , hedeflediğim şey hem kendi içimdekileri döküp sizlerle paylaşmak hem de sizlere yalnız olmadığınızı hatırlatıp elimden geldiğince yardımcı olmak. Umarım başarabiliyorumdur , başarabilirim.


Evet sevgili okurlar bugünlük benden bu kadar , kendinizi sevin ve sakın ihmal etmeyin. Gönlünüzce yaşamakta özgürsünüz bunu sakın unutmayın. Tabi özgürce yaşarken başkalarını kırmamaya da özen gösterin :)


Sevgiyle ve sağlıkla kalın...

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page