top of page
  • Yazarın fotoğrafıBusemsi Biri

Hisler : Body Shaming

Herkese selam ! Bu sabah biraz düşüncelerle dolu uyandım çünkü normalden daha fazla zayıfladığımı fark ettim. Kilo almak benim için her zaman çok zor olmuştur. Doktora gittiğimde ise bu durumun tamamen metabolizmal olduğunu söylediler. Ben de eğer sağlığımda bir sorun oluşturmayacaksa çok da önemli değil diye düşündüm. Dış görünüşümü seviyorum ama bugün zayıflıyor olmamı kafama takma sebebim normalde indiğim kilonun fazlasıyla altına inmiş olmam. Sağlıksal bir sorunum mu var diye düşünmeden edemedim açıkçası. Her neyse her şeyin çözümü olduğu gibi bunun da bir çözümü var buluruz , hallederiz diyerek kendimi bir kenara bırakıyorum.


Body shaming'den bahsedelim. Her ne kadar olaya profesyonel bakmaya çalışsam da bir tarafım zorba topluluğu diye haykırmak istiyor maalesef.. Bunun sebebi ise yaşadığım zorbalıklar. Sevgili okurlarım insanlara gerçekten yaranılmıyor ama biz de onlara yaranabilmek için yaşamıyoruz. Çok zayıfsanız çirkin , çok kiloluysanız çirkin , orta halli bir kilonuz varsa balık etli , boyunuz kısa m yoksa uzun mu? Makyajınız var mı? Bakımlı mısınız yoksa değil misiniz? vs vs vs.. Gördüğünüz gibi her durumda bir kalıbın içinde buluyorsunuz kendinizi. Bütün bu sorulara vermek istediğim tek bir cevap var. Nasıl mutlu ve sağlıklıysam öyleyim , bu sizi hiç ilgilendirmez. Senin kalıplarının içinden biri değilim ben kendimim ve bununla gurur duyuyorum. Herkes kendi hayatına bakıp yardım istenmediği sürece kimsenin hayatına , kararlarına , vücuduna karışmasa aslında her şey daha kolay olabilir. Şahsen benim kilom hakkında yorum yapılması beni gerçekten çok yoruyordu ama artık umursamamayı öğrendim. Umursamıyor olmam bu yorumları durdurdu mu?Hayır durdurmadı. Hala herkes kafasına göre konuşup yorum yapmaya devam ediyor. Şimdi de vücudum hakkında yorum yapanlar ben size sormak istiyorum. Sizi umursamıyor olmamdan ve konuşmalarınızı bomboş saçma düşünceler olarak gördüğümü dile getirmemden yorulmadınız mı?


İnsanların oluşturduğu bazı toplumsal tabular insanları birbirine düşman ediyor ve bunu çoğu kesim farkında bile değil.. Bunu görmek beni gerçekten çok üzüyor. Metabolizmama düşman olan insanların olduğunu biliyor muydunuz? Sen yemek yemiyor musun çok zayıfsın dendiğinde verdiğim cevap insanların bana düşmanca bakışlar atmasını sağlıyor. Cevabım ise şu oluyor. 'Hayır gayet güzel yemek yiyorum doktora gittiğimde metabolizmamın hızlı olduğunu söyledi' ve düşmanca bakışlar.. Biliyor musunuz sizi suçlamıyorum. Bana düşmanca bakışlar atan insanları değil o insanları bu hale getiren toplumsal tabuları suçluyorum.


Yaşadığım ve beni etkileyen küçük bir anıyı anlatmak istiyorum size. Şu an 23 yaşındayım hiçbir kilosal yoruma bu kadar üzülüp şok olmamıştım. Geçtiğimiz aylarda kısa süreliğine işe girmiştim ve tek yaptığım masumca kasada oturup işimi yapmaktı. Sonra mesai arkadaşlarımdan birinin arkadaşı geldi. Kapının önünde konuşmaya başladılar ama gelen kadının bana olan bakışlarını hissedebiliyordum. Rahatsız oldum ve ona bakmamaya çalıştım. Sonra ismimi duyduğumda benimle ilgili konuşulduğunu farkına vardım ve kafamı kaldırıp baktığımda kadının bana baktığını gördüm tam o sırada da ağzından şu cümle çıktı 'ıyy zayıf'. Iyy mı? Gerçekten hayatımın şokunu o an yaşadığıma eminim. O an ne hissettiğimi hatırlamaya çalıştığımda aklıma gelen tek şey saf sinirlenme duygusu. Gerçekten çok ama çok sinirlenmiştim. İnsanların fiziksel görünüşü hakkında böyle bir yorum yapmak gerçekten bu kadar kolay mı diye düşündüğümü hatırlıyorum. Eskiden olsaydı bu cümle bende aşırı derecede özgüven düşüklüğü yaratırdı ama bu sefer değil.. O gün o kadına çok sinirlenmiş olmama rağmen şu an düşünüyorum. Belki de kendisi de kilosuyla alakalı - ki çok kilolu bir kadın da değildi- zorbalığa uğradığı için birden beni düşman gözüyle görmüştü. Belki de her zaman yaptığım gibi fazla iyimser düşünüyorum ve zorbanın ta kendisiydi. Hiç bilmiyorum.


Sevgili okurlarım , bazen insanlara söyleyeceklerinizi dile getirmeden önce lütfen birkaç kere düşünün ve cümlelerinizi kafanızda çeşitli filtreden geçirin. Haddiniz olmayan şeyleri söylemeyin , sizlerden yardım istenmediği ya da yorum istenmediği sürece insanların fiziksel görünüşleriyle ilgili ya da verdiği kararlarla ilgili yorumlarda bulunmayın. Sizin belki de ertesi günü söylediğinizi bile hatırlamayacağınız size basit gelen bir cümle karşınızdaki insanın kafasında travma olarak kalabilir. Psikolojik sorunlara hatta zihinsel sorunlara yol açabilir. Lütfen karşınızdaki insanla konuşurken söyleyeceğiniz cümlenin sonunda oluşturabileceğiniz hasarı geniş çaplı düşünün. Bazı şeyler özür dilemek ile telafi edilmiyor.

Kilo dışı bir zorbalıktan bahsedeyim sizlere. Yine yaşadığım bir zorbalık. Liseye gidiyordum , 9.sınıftayken yaşadığım bir olaydı. Ortamın , insanların en yeni olduğu zamandı benim için. Saçlarımda -her zaman olduğu gibi- bir değişiklik istedim ve birden kâkül kestirmeye karar verdim. Daha önce de söylediğim gibi saçımla ilgili bir değişiklik aklıma düştüğünde beni hiçbir şey vazgeçiremez. Hemen ertesi günü kâkül kestirdim ve yüz şeklime uygun olmamasına rağmen kendimi beğendim. Büyük bir mutlulukla okuluma gittim.Sevgili okurlarım o gün kâkülü amacı doğrultusunda kullandığım son gündü , ertesi günler hep tokayla önüme düşen saçlarımı geriye doğru toplayarak ya da saçlarıma bandana takarak gezdim. Çünkü herkes beni gördüğünde gülüp , gülmeleri yeterince kötü değilmişcesine 'besleme' diye eğlenceli olduklarını düşündükleri bir lakapla beni karşılamayı ihmal etmediler. Şimde ise bırakın kâkülü perçem kestirirken bile fazla kısa kestirmeye çekiniyorum. Bu lakabı ilk kimin ve okulun neresinde ortaya attığını , kimlerin devam ettirdiğini ya da o an belki sonrasında kimlerin buna kahkahalarla güldüğünü en ufak ayrıntısına kadar hatırlıyorum. Şşş o kişi umarım bu yazımı okuyorsundur :)


Demek istediğimi anladınız mı? Yıllar önce olan bir olay , bir cümle bana o anda orada olan herkesi hatırlamam için yeterli oldu. İnsanlara taktığınız lakaplara , söylediğiniz sözlere lütfen dikkat edin. Kimseye hakaret etmeyin , eleştirmeyin. Bu saçma tabulardan kurtulun. Bırakın insanlar hayatlarını dilediklerince yaşasınlar. Sağlıklı olduğumuz sürece kilomuzun , boyumuzun , saç şeklimizin ya da rengimizin , ten rengimizin hiçbir önemi yok. Günün sonunda hepimiz insanız. Bu saçma tabulardan kurtulmak için bugün benimle birlikte bir adım atın. Şimdi bu yazıyı okumayı bitirdikten sonra aynanın karşısına geçin ve kendinizi sevin. Ne kadar güzel olduğunuzu kendinize tekrar tekrar hatırlatın. Unutmayın ki sizden bir tane daha yok. Kendinizi sevin ve çok iyi bakın.


Sevgiyle ve en önemlisi sağlıkla kalın..

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page